Kvůli nepřizpůsobení rychlosti havarovali

Sponzorované odkazy:Středočeský kraj název

RAKOVNICKO – Předvídejte na silnicích. 

Ve středu 18. listopadu před čtrnáctou hodinou došlo k dopravní nehodě v katastru Řevničova, kde 90letý řidič vozidla Škoda Karoq jel od Kroučové na Řevničov a při průjezdu pravotočivou zatáčkou pravděpodobně nepřizpůsobil rychlost, sjel vlevo do travnatého příkopu a přední částí vozidla narazil do vyvýšeného potočního břehu.

K další dopravní nehodě, která byla zaviněna s největší pravděpodobností nepřiměřenou rychlostí, došlo v pátek 20. listopadu patnáct minut po půlnoci. Dvaadvacetiletý muž řídil nákladní soupravu od Rakovníka na Senomaty, kde na rovném úseku komunikace po projetí táhlé levotočivé zatáčky nepřizpůsobil rychlost jízdy na mokré vozovce, dostal smyk a vjel vpravo do zoraného pole. Při vyjetí ze silnice do pole poškodil dopravní značky, betonový mostek, zábradlí tohoto mostku a živičný povrch komunikace. Celková škoda byla vyčíslena na 350 tisíc korun.

U obou řidičů byly dechové zkoušky negativní a zranění neutrpěl nikdo z vozidel.

Projetí jakoukoliv zatáčkou téměř vždy vyžaduje snížení rychlosti jízdy. V praxi to znamená, že ubereme plyn, podle potřeby přibrzdíme, popřípadě i přeřadíme na nižší převodový stupeň, to ale před zatáčkou, nikoliv až v zatáčce.
 
Přizpůsobení rychlosti jízdy je nezbytné z toho důvodu, aby vlivem odstředivých sil nedošlo ke smyku vozidla nebo k vyjetí mimo komunikaci.
Velice důležité je předvídání. Je potřeba myslet na to, jaký je stav vozovky, jaká je dopravní situace, jaké jsou naše schopnosti či na to, co nás může v zatáčce překvapit:
– v zatáčce může být výmol, na kterém by vozidlo mohlo odskočit,
– v zatáčce se také můžeme potkat s autobusem nebo s chodcem jdoucím po krajnici,
– v zatáčce může ležet nějaký předmět na vozovce (spadlá větev, spadlý náklad).

por. Bc. Michaela Richterová
tisková mluvčí
P ČR Rakovník
20. listopadu 2020

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *