Močůvka tekla z polí do potoka

Sponzorované odkazy:Pardubický kraj - název

PARDUBICKO – Rychlý zásah IZS stopl škody po hnojení. 

Víkendový zásah u vodního toku v obci Horní Roveň, ve kterém tekla močůvka, zaměstnal nejen nás, ale i hasiče, zaměstnance místní samosprávy a zástupce Odboru životního prostředí a stavebního úřadu v Holicích.

Výskyt tmavé tekutiny nám byl na tísňovou linku 158 oznámen v sobotu 3. října 2020 v půl třetí odpoledne. Na místě byl z toku kompetentními pracovníky odebrán vzorek vody a všechny zasahující složky okamžitě zjišťovaly, odkud znečištěná voda teče. Zástupci Povodí Labe měli ke zjištění škodlivosti vytékající látky k dispozici pojízdnou laboratoř hasičů. Kontaktován byl i pracovník inspekce životního prostředí.  

Provedeným šetřením jsme zjistili, že zemědělci den předem vyváželi močůvku, kterou hnojili přilehlé polnosti. Kvůli vydatným dešťům a značně nasáklé půdě vodou stálo koncentrované přírodní hnojivo na povrchu zeminy a přes ni prosakovalo půdou do příkopu, ze kterého dál teklo k výusti do potoka. Všechny zúčastněné složky se společně dohodly na co nejrychlejším opatření, které spočívalo v bariérovém přehrazení přitékající vody a zředění kontaminovaného toku čistou vodou.  

Občané obce byli informováni, že vodu z Lodrantky nemohou jako užitkovou používat příštích 10-14 dnů.

V rámci havárie došlo k porušení § 39 zákona č. 254/2001 Sb. (vodní zákon), přestupek proti tomuto zákonu bude řešit Česká inspekce životního prostředí.7. října 2020
por. Mgr. Lenka Vilímková

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *