Pozor na nakupování přes internet

Sponzorované odkazy:Krajské ředitelství policie kraje Vysočina

HAVLÍČKOBRODSKO: Objednané zboží muž zaplatil ale neobdržel 

Jedním z velmi častých podvodných jednání páchaných prostřednictvím internetu jsou inzeráty na prodejních portálech, kde pachatelé nabízejí k prodeji zboží za velice příznivou cenu. Pachatelé jsou zdatní manipulátoři a snaží se dosáhnout svého cíle, což je získání finančních prostředků. Jsou velmi vstřícní, komunikují velmi mile a ochotně, na každou komunikaci reagují pohotově až do doby, kdy dosáhnou svého a obdrží požadované peníze. Používají například i legendy o nutné potřebě financí na uhrazení nákladů spojených s přepravou zboží. Kupující následně neobdrží ani zakoupené zboží, ale ani mu nejsou vráceny zaslané peníze. Po nějaké době zjistí, že se stal obětí podvodu.

Takový případ, kdy si muž na internetu objednal a předem zaplatil dvě jízdní kola, která neobdržel a prodávající s ním přestal komunikovat, řeší od začátku tohoto týdne havlíčkobrodští policisté. Muž si na jednom inzertním portálu našel inzerát na prodej dvou jízdních kol, na který zareagoval a začal komunikovat s prodávajícím. Po jejich vzájemné komunikaci a domluvě, uhradil muž prostřednictvím bankovního převodu na číslo účtu, který mu uvedl prodávající, částku přes devět tisíc korun. Po provedení této transakce ustala veškerá komunikace ze strany prodávajícího a na komunikaci ze strany podvedeného muže již nikdo nereaguje. Policisté případ zadokumentovali a nadále ho prošetřují.

V souvislosti s tímto případem apelujeme na občany, aby byli při nákupu přes internet obezřetní. Zvláště při platbách za zboží či služby, které jsou vyžadovány předem prostřednictvím bankovního převodu, je nutné dbát mimořádné opatrnosti. Pravděpodobnost, že naletíte podvodníkovi, je velká zejména v případech, kdy je cena výrazně nižší, než je na běžném trhu. Obzvláště v případě koupí vozidel, zemědělských strojů, výrobních strojů a jiných věcí vyšší hodnoty se přesvědčte, zda vůbec existuje a v jakém je technickém stavu. Zajímejte se také o to, zda ho vůbec prodává jeho skutečný majitel a za jakých podmínek. Nikdy neprovádějte platbu předem, aniž byste si takovéto základní věci osobně ověřili, nepodléhejte lákavosti výrazně nízkých cen a pěkně vypadajícím fotografiím.

por. Mgr. Stanislava Rázlová, komisař

17. března 2021

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *